
The Potential Difference between the ends of a wire of resistance $5\Omega $, if 720 C of charge passes through it per minute.
A) 20 v
B) 30 v
C) 60 v
D) 15 v
Answer
560.1k+ views
Hint: Since we are given with some quantities, like Resistance, charge and Time. So we need to remember the formula for current and also we need to remember OHM’s Law.
Current(I) is defined as Rate of change of charge(q) or Flow of charge per unit time(t). So, by this definition we know $I=\dfrac{q}{t}$
Complete Solution:
First, we need to write our Given quantities from the question.
We have $R=5\Omega $
Charge(q) = 720C
Time(t) = 60 Seconds (1 minute)
Now by using Charge and time we can find current by using the formula $I=\dfrac{q}{t}$
$I=\dfrac{720C}{60\sec .}$
By solving the above equation, we get $I=12A$(ampere)
We have been asked to find the Potential difference (V), so we know that ohm’s law states the relation between potential difference(V), Resistance(R) and Current (I).
Ohm’s law is V=IR
Applying Ohm’s law and putting the values of “I” and “R”, we get
$V=12A \times 5\Omega $
V= 60V (volts)
According to the Question, we have been asked to find out the Potential Difference between the ends of a wire of resistance $5\Omega $, and By ohm’s law we get V=60 volts.
Hence the required solution for this question is option (C), 60V(volt).
Note:
Please remember that we need to convert the time into seconds even if the time is given either in minutes or Hours. Always remember to write the units of each quantity. Whenever you are given a charge with respect to time, always try to find the current first, and then proceed to the next quantity. After finding the current you can relate the given quantities with the Suitable Formula.
Current(I) is defined as Rate of change of charge(q) or Flow of charge per unit time(t). So, by this definition we know $I=\dfrac{q}{t}$
Complete Solution:
First, we need to write our Given quantities from the question.
We have $R=5\Omega $
Charge(q) = 720C
Time(t) = 60 Seconds (1 minute)
Now by using Charge and time we can find current by using the formula $I=\dfrac{q}{t}$
$I=\dfrac{720C}{60\sec .}$
By solving the above equation, we get $I=12A$(ampere)
We have been asked to find the Potential difference (V), so we know that ohm’s law states the relation between potential difference(V), Resistance(R) and Current (I).
Ohm’s law is V=IR
Applying Ohm’s law and putting the values of “I” and “R”, we get
$V=12A \times 5\Omega $
V= 60V (volts)
According to the Question, we have been asked to find out the Potential Difference between the ends of a wire of resistance $5\Omega $, and By ohm’s law we get V=60 volts.
Hence the required solution for this question is option (C), 60V(volt).
Note:
Please remember that we need to convert the time into seconds even if the time is given either in minutes or Hours. Always remember to write the units of each quantity. Whenever you are given a charge with respect to time, always try to find the current first, and then proceed to the next quantity. After finding the current you can relate the given quantities with the Suitable Formula.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

