
The tractor is moving with velocity of 6km/hr. Mass of belt is 720gm .KE of belt is
A. $4\,J$
B. $1\,J$
C. $2\,J$
D. $6\,J$
Answer
517.8k+ views
Hint: The kinetic energy of an object is the energy it has due to its motion in physics. It is the amount of work necessary to accelerate a body of a given mass from rest to a given velocity. If the body's speed varies, the kinetic energy gained during acceleration is retained. As the body decelerates from its current speed to a state of rest, it does the same amount of work.
Complete step-by-step solution:
In classical mechanics, the mass and speed of a point object (an object so small that its mass can be said to exist at one point) or a non-rotating rigid body determine its kinetic energy. The product of mass and speed squared equals half of the kinetic energy. In form of a formula:
$K.E = \dfrac{1}{2} \times m \times {v^2}$
Where \[m\] is the mass and \[v\] is the body's speed (or velocity). Mass is measured in kilogrammes, speed in metres per second, and kinetic energy is measured in joules in SI units.
Now let us come to the problem:
Given:
Mass of the belt is $m = 720\,gm$
Converting $m$ from $gm$ to $kg$$ = \dfrac{{720}}{{1000}} = 0.72\,kg$
$\therefore m = 0.72\,kg$
Velocity of tractor is $v = 6km/hr.$
$v = 6 \times \dfrac{5}{{18}}m/s$
$v = \dfrac{5}{3}\,m/s$
$K.E = \dfrac{1}{2} \times m \times {v^2}$
$K.E = \dfrac{1}{2} \times 0.72 \times {\left( {\dfrac{5}{3}} \right)^2}$
$K.E = 1\,J$
So option $(2)$ is correct.
Note:Let us know something more about Kinetic energy. Windmills are an excellent example of kinetic energy applications. When wind (moving air) strikes the blades of a windmill, it causes them to rotate, resulting in the production of electricity.
Complete step-by-step solution:
In classical mechanics, the mass and speed of a point object (an object so small that its mass can be said to exist at one point) or a non-rotating rigid body determine its kinetic energy. The product of mass and speed squared equals half of the kinetic energy. In form of a formula:
$K.E = \dfrac{1}{2} \times m \times {v^2}$
Where \[m\] is the mass and \[v\] is the body's speed (or velocity). Mass is measured in kilogrammes, speed in metres per second, and kinetic energy is measured in joules in SI units.
Now let us come to the problem:
Given:
Mass of the belt is $m = 720\,gm$
Converting $m$ from $gm$ to $kg$$ = \dfrac{{720}}{{1000}} = 0.72\,kg$
$\therefore m = 0.72\,kg$
Velocity of tractor is $v = 6km/hr.$
$v = 6 \times \dfrac{5}{{18}}m/s$
$v = \dfrac{5}{3}\,m/s$
$K.E = \dfrac{1}{2} \times m \times {v^2}$
$K.E = \dfrac{1}{2} \times 0.72 \times {\left( {\dfrac{5}{3}} \right)^2}$
$K.E = 1\,J$
So option $(2)$ is correct.
Note:Let us know something more about Kinetic energy. Windmills are an excellent example of kinetic energy applications. When wind (moving air) strikes the blades of a windmill, it causes them to rotate, resulting in the production of electricity.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

