
The velocity of projection of oblique projectile is $(6 \hat{i}+8 \widehat{j}) m s^{-1} .$ The horizontal range of the projectile is
A.$4.9 \mathrm{~m}$
B.$9.6~\text{m}$
C.$19.6 \mathrm{~m}$
D.$14 \mathrm{~m}$
Answer
564.9k+ views
Hint: A projectile is an object that we give, and gravity acts on an initial velocity. The horizontal range is the distance along the horizontal plane of a projectile. In addition, it would travel before it reached the same vertical position from which it began. Split the vector into its X an Y coordinates and Calculate R using Newton's law of motion.
Formula used:
$\text{R}=\dfrac{{{\text{v}}^{2}}\sin 2\theta }{\text{g}}$
Complete Step-by-Step solution:
The projectile's horizontal motion is the result of any object in motion's tendency to remain in motion at constant velocity. Because of the absence of horizontal forces, a projectile with a constant horizontal velocity stays in motion.
After that, the horizontal range is depending upon the initial velocity V0, the launch angle θ, and the acceleration occurring due to the gravity.
$\overrightarrow{\mathrm{v}}=6 \hat{\mathrm{i}}+8 \hat{\mathrm{j}}$
Comparing with $\overrightarrow{\mathrm{v}}=\mathrm{v}_{\mathrm{x}} \hat{\mathrm{i}}+\mathrm{v}_{\mathrm{y}} \hat{\mathrm{j}}$ we get
$\mathrm{v}_{\mathrm{x}}=6 \mathrm{~ms}^{-1}$ and $\mathrm{v}_{\mathrm{y}}=8 \mathrm{~ms}^{-1}$
also $\mathrm{v}^{2}=\mathrm{v}_{\mathrm{x}}^{2}+\mathrm{v}_{\mathrm{y}}^{2}=36+64=100$
or $\mathrm{v}=10 \mathrm{~ms}^{-1}$
$\sin \theta=\dfrac{8}{10}$ and $\cos \theta=\dfrac{6}{10}$
$\mathrm{R}=\dfrac{\mathrm{v}^{2} \sin 2 \theta}{\mathrm{g}}=\dfrac{2 \mathrm{v}^{2} \sin \theta \cos \theta}{\mathrm{g}}$
$\text{R}=2\times 10\times 10\times \dfrac{8}{10}\times \dfrac{6}{10}\times \dfrac{1}{10}$
$\therefore \text{R}=9.6~\text{m}$
The horizontal range of the projectile is: $9.6~\text{m}$
Hence, the correct option is (B).
Note:
The greater the release level, the greater the distance covered in flight. This is because the greater the release of the projectile, the longer it will be in the air. The horizontal component will act for longer on the projectile. In order to provide the equation for the horizontal distance, the slope percent equation can be rearranged. Rearrange equation terms: multiply both sides by running. Split both sides by slope percentage. The initial launch angle will be anywhere from 0 to 90 degrees for an object launched into projectile motion.
Formula used:
$\text{R}=\dfrac{{{\text{v}}^{2}}\sin 2\theta }{\text{g}}$
Complete Step-by-Step solution:
The projectile's horizontal motion is the result of any object in motion's tendency to remain in motion at constant velocity. Because of the absence of horizontal forces, a projectile with a constant horizontal velocity stays in motion.
After that, the horizontal range is depending upon the initial velocity V0, the launch angle θ, and the acceleration occurring due to the gravity.
$\overrightarrow{\mathrm{v}}=6 \hat{\mathrm{i}}+8 \hat{\mathrm{j}}$
Comparing with $\overrightarrow{\mathrm{v}}=\mathrm{v}_{\mathrm{x}} \hat{\mathrm{i}}+\mathrm{v}_{\mathrm{y}} \hat{\mathrm{j}}$ we get
$\mathrm{v}_{\mathrm{x}}=6 \mathrm{~ms}^{-1}$ and $\mathrm{v}_{\mathrm{y}}=8 \mathrm{~ms}^{-1}$
also $\mathrm{v}^{2}=\mathrm{v}_{\mathrm{x}}^{2}+\mathrm{v}_{\mathrm{y}}^{2}=36+64=100$
or $\mathrm{v}=10 \mathrm{~ms}^{-1}$
$\sin \theta=\dfrac{8}{10}$ and $\cos \theta=\dfrac{6}{10}$
$\mathrm{R}=\dfrac{\mathrm{v}^{2} \sin 2 \theta}{\mathrm{g}}=\dfrac{2 \mathrm{v}^{2} \sin \theta \cos \theta}{\mathrm{g}}$
$\text{R}=2\times 10\times 10\times \dfrac{8}{10}\times \dfrac{6}{10}\times \dfrac{1}{10}$
$\therefore \text{R}=9.6~\text{m}$
The horizontal range of the projectile is: $9.6~\text{m}$
Hence, the correct option is (B).
Note:
The greater the release level, the greater the distance covered in flight. This is because the greater the release of the projectile, the longer it will be in the air. The horizontal component will act for longer on the projectile. In order to provide the equation for the horizontal distance, the slope percent equation can be rearranged. Rearrange equation terms: multiply both sides by running. Split both sides by slope percentage. The initial launch angle will be anywhere from 0 to 90 degrees for an object launched into projectile motion.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

