
Three persons start a business and spend Rs. 25,000, Rs. 15,000 and Rs. 40,000 respectively. Find the share of each out of a profit of Rs. 14,400 in a year.
Answer
580.8k+ views
Hint: It is given that three persons start a business and spend Rs. 25,000, Rs. 15,000 and Rs. 40,000 respectively. Therefore, find the ratio of their investment. Now, they must have their share in the profit in the same ratio of their investment.
Complete step-by-step answer:
It is given that three persons start a business and spend Rs. 25,000, Rs. 15,000 and Rs. 40,000 respectively.
Suppose,
Investment of A = Rs. 25000
Investment of B = Rs. 15000
Investment of C = Rs. 40000
Therefore, the ratio of their investment is given by \[ = 25000{\text{ }}:{\text{ }}15000{\text{ }}:{\text{ }}40000 = 5{\text{ }}:{\text{ }}3{\text{ }}:{\text{ }}8\]
The sum of the ratios \[ = 5{\text{ }} + {\text{ }}3{\text{ }} + {\text{ }}8 = 16\]
Therefore, Their shares of the profit will be $\dfrac{5}{{16}}$ th, $\dfrac{3}{{16}}$ th and $\dfrac{8}{{16}}\,\,{\text{th }}\left( {{\text{or }}\dfrac{1}{2}} \right)$ of the total profit respectively.
Now, given that total profit in a year is Rs. 14400
Share of A $ = 14400 \times \dfrac{5}{{16}} = Rs.4500\,$
Share of B $ = 14400 \times \dfrac{3}{{16}} = Rs.2700\,$
Share of C $ = 14400 \times \dfrac{1}{2} = Rs.7200\,$
Hence, the share of each out of a profit of Rs. 14,400 in a year is Rs. 4500, Rs. 2700, and Rs. 7200 respectively.
Note: Given that, three persons start a business and spend Rs. 25,000, Rs. 15,000 and Rs. 40,000 respectively. Therefore, find the ratio of their investment. Now note that, their share in the profit will be in the same ratio with that of their investment.
Alternate solution is given by,
It is given that three persons spend Rs. 25,000, Rs. 15,000 and Rs. 40,000 respectively.
Investment of A = Rs. 25000
Investment of B = Rs. 15000
Investment of C = Rs. 40000
Then the total investment is given by taking their sum.
25000+15000+40000 = Rs.80000
Now, given that total profit in a year is Rs. 14400
Then profit percentage is $\dfrac{{14400}}{{80000}} \times 100\% = 18\% $
Therefore, each person will get $18\% $ of their investment.
Share of A $ = 25000 \times \dfrac{{18}}{{100}}$ Rs.4500
Share of B $ = 15000 \times \dfrac{{18}}{{100}}$ Rs.2700
Share of C $ = 40000 \times \dfrac{{18}}{{100}}$ Rs.7200
Hence, the share of each out of a profit of Rs. 14,400 in a year are Rs. 4500, Rs. 2700, and Rs. 7200 respectively.
Complete step-by-step answer:
It is given that three persons start a business and spend Rs. 25,000, Rs. 15,000 and Rs. 40,000 respectively.
Suppose,
Investment of A = Rs. 25000
Investment of B = Rs. 15000
Investment of C = Rs. 40000
Therefore, the ratio of their investment is given by \[ = 25000{\text{ }}:{\text{ }}15000{\text{ }}:{\text{ }}40000 = 5{\text{ }}:{\text{ }}3{\text{ }}:{\text{ }}8\]
The sum of the ratios \[ = 5{\text{ }} + {\text{ }}3{\text{ }} + {\text{ }}8 = 16\]
Therefore, Their shares of the profit will be $\dfrac{5}{{16}}$ th, $\dfrac{3}{{16}}$ th and $\dfrac{8}{{16}}\,\,{\text{th }}\left( {{\text{or }}\dfrac{1}{2}} \right)$ of the total profit respectively.
Now, given that total profit in a year is Rs. 14400
Share of A $ = 14400 \times \dfrac{5}{{16}} = Rs.4500\,$
Share of B $ = 14400 \times \dfrac{3}{{16}} = Rs.2700\,$
Share of C $ = 14400 \times \dfrac{1}{2} = Rs.7200\,$
Hence, the share of each out of a profit of Rs. 14,400 in a year is Rs. 4500, Rs. 2700, and Rs. 7200 respectively.
Note: Given that, three persons start a business and spend Rs. 25,000, Rs. 15,000 and Rs. 40,000 respectively. Therefore, find the ratio of their investment. Now note that, their share in the profit will be in the same ratio with that of their investment.
Alternate solution is given by,
It is given that three persons spend Rs. 25,000, Rs. 15,000 and Rs. 40,000 respectively.
Investment of A = Rs. 25000
Investment of B = Rs. 15000
Investment of C = Rs. 40000
Then the total investment is given by taking their sum.
25000+15000+40000 = Rs.80000
Now, given that total profit in a year is Rs. 14400
Then profit percentage is $\dfrac{{14400}}{{80000}} \times 100\% = 18\% $
Therefore, each person will get $18\% $ of their investment.
Share of A $ = 25000 \times \dfrac{{18}}{{100}}$ Rs.4500
Share of B $ = 15000 \times \dfrac{{18}}{{100}}$ Rs.2700
Share of C $ = 40000 \times \dfrac{{18}}{{100}}$ Rs.7200
Hence, the share of each out of a profit of Rs. 14,400 in a year are Rs. 4500, Rs. 2700, and Rs. 7200 respectively.
Recently Updated Pages
Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 7 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
The value of 6 more than 7 is A 1 B 1 C 13 D 13 class 7 maths CBSE

Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

List of coprime numbers from 1 to 100 class 7 maths CBSE

AIM To prepare stained temporary mount of onion peel class 7 biology CBSE

The plural of Chief is Chieves A True B False class 7 english CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE


