
Using a nuclear counter the count rate of emitted particles from a radioactive source is measured. At t=0 it was 1600 counts per second and at t=0 seconds it was 100 count per second. The count rate observed, as counts per second, at t=6 seconds is close to
A. 150
B. 360
C. 200
D. 400
Answer
597k+ views
Hint: The number of undecayed radioactive particles is given by the formula \[N={{N}_{0}}{{e}^{-\lambda t}}\]. We will use this formula in this question to determine the number of undecayed particles at t=6 seconds. Also we are given two time periods with two disintegrations per second. This will form two equations, so that we can find the number of emitted particles at t=6 seconds.
Formula Used:
\[N={{N}_{0}}{{e}^{-\lambda t}}\]
Where:
\[N\] is number of radioactive particles at time t
\[{{N}_{0}}\] is number of radioactive particles at t=0 or number of radioactive particles at beginning
\[\lambda \] is decay constant
Complete step by step answer:
As we know that number of radioactive particles at time t is given by
\[N={{N}_{0}}{{e}^{-\lambda t}}\]
Taking log on both sides
\[\begin{align}
& \log N=\log {{N}_{0}}-\lambda t \\
& \lambda t=\log {{N}_{0}}-\log N \\
\end{align}\]
\[\lambda t=\log \dfrac{{{N}_{0}}}{N}\] …………(i)
At t=0, number of radioactive particles emitting per second are 1600 i.e. \[{{N}_{0}}=1600\]
Now, at t=8 seconds, it is given that number of radioactive elements are 100 i.e. \[N=100\]. Putting this in equation (i) we get,
\[\begin{align}
& \lambda (8)=\log \left( \dfrac{1600}{100} \right) \\
& \Rightarrow \lambda (8)=\log 16 \\
& \Rightarrow \lambda (8)=\log {{2}^{4}} \\
& \Rightarrow \lambda (8)=4\log 2 \\
& \Rightarrow \lambda =\dfrac{\log 2}{2} \\
\end{align}\]
We have to find the number of radioactive particles emitting at t=6 seconds. Therefore,
\[\lambda t=\log \dfrac{{{N}_{0}}}{N}\]
\[\begin{align}
& \dfrac{\log 2}{2}(6)=\log \dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow 3\log 2=\log \dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow \log {{2}^{3}}=\log \dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow \log 8=\log \dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow 8=\dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow N=200 \\
\end{align}\]
Hence, the number of radioactive particles emitted per second at t=6 second is 200.
Therefore option C is the correct answer.
Note: We can directly solve this problem by the formula \[N={{N}_{0}}{{e}^{-\lambda t}}\] and just put the given time period one by one. But this makes our solution complicated, so to deal with it easily we just take a long approach. Because in this type of question we are given with such numbers, which are easily cancelled or are factors when taken in fraction form.
Formula Used:
\[N={{N}_{0}}{{e}^{-\lambda t}}\]
Where:
\[N\] is number of radioactive particles at time t
\[{{N}_{0}}\] is number of radioactive particles at t=0 or number of radioactive particles at beginning
\[\lambda \] is decay constant
Complete step by step answer:
As we know that number of radioactive particles at time t is given by
\[N={{N}_{0}}{{e}^{-\lambda t}}\]
Taking log on both sides
\[\begin{align}
& \log N=\log {{N}_{0}}-\lambda t \\
& \lambda t=\log {{N}_{0}}-\log N \\
\end{align}\]
\[\lambda t=\log \dfrac{{{N}_{0}}}{N}\] …………(i)
At t=0, number of radioactive particles emitting per second are 1600 i.e. \[{{N}_{0}}=1600\]
Now, at t=8 seconds, it is given that number of radioactive elements are 100 i.e. \[N=100\]. Putting this in equation (i) we get,
\[\begin{align}
& \lambda (8)=\log \left( \dfrac{1600}{100} \right) \\
& \Rightarrow \lambda (8)=\log 16 \\
& \Rightarrow \lambda (8)=\log {{2}^{4}} \\
& \Rightarrow \lambda (8)=4\log 2 \\
& \Rightarrow \lambda =\dfrac{\log 2}{2} \\
\end{align}\]
We have to find the number of radioactive particles emitting at t=6 seconds. Therefore,
\[\lambda t=\log \dfrac{{{N}_{0}}}{N}\]
\[\begin{align}
& \dfrac{\log 2}{2}(6)=\log \dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow 3\log 2=\log \dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow \log {{2}^{3}}=\log \dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow \log 8=\log \dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow 8=\dfrac{1600}{N} \\
& \Rightarrow N=200 \\
\end{align}\]
Hence, the number of radioactive particles emitted per second at t=6 second is 200.
Therefore option C is the correct answer.
Note: We can directly solve this problem by the formula \[N={{N}_{0}}{{e}^{-\lambda t}}\] and just put the given time period one by one. But this makes our solution complicated, so to deal with it easily we just take a long approach. Because in this type of question we are given with such numbers, which are easily cancelled or are factors when taken in fraction form.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

