Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

Vijay invested Rs.50,000 partly at 11% per annum and partly 9% per annum simple interest. If he annually receives Rs.5400 as interest , how much did he invest at each rate?

Answer
VerifiedVerified
522.3k+ views
like imagedislike image
Hint- In order to solve this question, we have to assume a value that he invested at a different rate of interests and then solve the equation. Thus, in this way we get our desired answer.

Complete step-by-step answer:
We have given that Vijay invested Rs.50,000 i.e.
Principal =50,000
Now, it is also given that he invested the amount partly at rate of 11% per annum simple interest i.e.
R.O.I.=11%
Also , it is given that he invested the amount partly at rate of 9% per annum simple interest i.e.
R.O.I=9%
Also , it is given that he receives Rs.5400 as interest annually.
So, we have to find how much he invests at each rate.
Let Vijay invest Rs.x at 11% per annum and Rs.50,000 - x at 9% per annum .
Now, the interest on Rs.x at 11% per annum=Rs.x×11100

  And the interest on Rs.50,000 - x at 9% per annum=Rs.(50,000x)×9100
Now he receives a total interest of Rs.5400
Or we can write the above thing as,
x×11100+(50000x)×9100=5400
On solving the above question we get,
11x+4500009x=5400002x=5400004500002x=90,000
Or x=900002
Or x=45000
Thus, the value of x is 45,000
And 50,000x=5,000
Thus, Vijay invested Rs.45,000 at 11% per annum and Rs.5,000 at 9% per annum.

Note- Whenever we face such types of questions the key concept is that we should read the question first and write down the things given to us and then apply the required formula. Here in this question we simply write what is given to us and we assumed a variable that he invested at 11% p.a. and 9% p.a. and then we equate them with the values provided in the question. Thus, we get our desired answer.
WhatsApp Banner