
What is the voltage gain in a common emitter amplifier, when input resistance is 3Ω and load resistance is 24Ω with β = 60?
A. 480
B. 2.4
C. 4.8
D. 8.4
Answer
597.9k+ views
Hint: To calculate the required voltage gain we take the formula:- \[{\text{Voltage gain = }}\beta \left( {\dfrac{{{R_{output}}}}{{{R_{input}}}}} \right)\], where, \[\beta {\text{ is voltage amplification factor}}\]
\[{R_{output}}\], \[{R_{input}}\] are the output( load) input and output resistances respectively.
Complete step-by-step answer:
To find the required voltage gain.
The formula used: \[{\text{Voltage gain = }}\beta \left( {\dfrac{{{R_{output}}}}{{{R_{input}}}}} \right)\] …………….(i)
Given:-
\[
\beta = 60 \\
{R_{output}} = 24\Omega {\text{ and }}{R_{input}} = 3\Omega \\
\]
Substituting the given values of \[\beta ,{\text{ }}{R_{output}}{\text{ and }}{R_{input}} = {\text{ }}3\Omega {\text{ in eqn(i)}}\]we get
\[
{\text{Voltage gain = 60}} \times \left( {\dfrac{{24}}{3}} \right)V \\
\Rightarrow {\text{Voltage gain = }}60 \times 8{\text{ V}} \\
\Rightarrow {\text{Voltage gain = 480 V}} \\
\]
Hence Option (A) is the correct answer.
Note: To solve such kinds of questions one should have to revise the short formulae in this of this topic with the basic algorithm behind deducing the expressions involving terms like voltage gain, amplification factors input, and the load or output resistance. Always start with what is given in questions and what we will have to find.
\[{R_{output}}\], \[{R_{input}}\] are the output( load) input and output resistances respectively.
Complete step-by-step answer:
To find the required voltage gain.
The formula used: \[{\text{Voltage gain = }}\beta \left( {\dfrac{{{R_{output}}}}{{{R_{input}}}}} \right)\] …………….(i)
Given:-
\[
\beta = 60 \\
{R_{output}} = 24\Omega {\text{ and }}{R_{input}} = 3\Omega \\
\]
Substituting the given values of \[\beta ,{\text{ }}{R_{output}}{\text{ and }}{R_{input}} = {\text{ }}3\Omega {\text{ in eqn(i)}}\]we get
\[
{\text{Voltage gain = 60}} \times \left( {\dfrac{{24}}{3}} \right)V \\
\Rightarrow {\text{Voltage gain = }}60 \times 8{\text{ V}} \\
\Rightarrow {\text{Voltage gain = 480 V}} \\
\]
Hence Option (A) is the correct answer.
Note: To solve such kinds of questions one should have to revise the short formulae in this of this topic with the basic algorithm behind deducing the expressions involving terms like voltage gain, amplification factors input, and the load or output resistance. Always start with what is given in questions and what we will have to find.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

