
A parallel plate condenser of capacity $100\,pF$ is connected to $230\,V$ of AC supply of $300\,rad{\operatorname{s} ^{ - 1}}$ frequency. The rms value of displacement current.
(A) $6.9\,\mu A$
(B) $2.3\,\mu A$
(C) $9.2\,\mu A$
(D) $4.6\,\mu A$
Answer
232.8k+ views
Hint The rms value of the current is determined by using the rms formula of the current and the rms value of the current is equal to the rms of the voltage divided by the inductive capacitance of the capacitor. Then the inductive capacitance is written as the product of the frequency and the capacitance.
Useful formula
The rms value of the current is given as,
${I_{rms}} = \dfrac{{{E_{rms}}}}{{{X_C}}}$
Where, ${I_{rms}}$ is the rms value of the current, ${E_{rms}}$ is the rms value of the voltage and ${X_C}$ is the inductive capacitance.
Complete step by step answer
Given that,
The capacitance of the parallel plate is given as, $C = 100\,pF = 100 \times {10^{ - 12}}\,F$,
The rms value of the voltage is given as, ${E_{rms}} = 230\,V$,
The angular frequency is given as, $\omega = 300\,rad{\operatorname{s} ^{ - 1}}$.
Now,
The rms value of the current is given as,
${I_{rms}} = \dfrac{{{E_{rms}}}}{{{X_C}}}\,....................\left( 1 \right)$
Now, the inductive capacitance is written as ${X_C} = \dfrac{1}{{\omega C}}$. By substituting this equation in the above equation, then the above equation is written as,
${I_{rms}} = \dfrac{{{E_{rms}}}}{{\left( {\dfrac{1}{{\omega C}}} \right)}}$
By rearranging the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${I_{rms}} = {E_{rms}} \times \omega C$
By substituting the rms value of the voltage, angular frequency and the capacitance of the parallel plate in the above equation, then the above equation is written as,
${I_{rms}} = 230 \times 300 \times 100 \times {10^{ - 12}}$
By multiplying the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${I_{rms}} = 6.9 \times {10^{ - 6}}\,A$
Then the above equation is also be written as,
${I_{rms}} = 6.9\,\mu A$
Thus, the above equation shows the rms value of displacement current.
Hence, the option (A) is the correct answer.
Note The rms value of displacement current is directly proportional to the rms value of the voltage and inversely proportional to the inductive capacitance. As the rms value of the voltage increases, then the rms value of displacement current also increases.
Useful formula
The rms value of the current is given as,
${I_{rms}} = \dfrac{{{E_{rms}}}}{{{X_C}}}$
Where, ${I_{rms}}$ is the rms value of the current, ${E_{rms}}$ is the rms value of the voltage and ${X_C}$ is the inductive capacitance.
Complete step by step answer
Given that,
The capacitance of the parallel plate is given as, $C = 100\,pF = 100 \times {10^{ - 12}}\,F$,
The rms value of the voltage is given as, ${E_{rms}} = 230\,V$,
The angular frequency is given as, $\omega = 300\,rad{\operatorname{s} ^{ - 1}}$.
Now,
The rms value of the current is given as,
${I_{rms}} = \dfrac{{{E_{rms}}}}{{{X_C}}}\,....................\left( 1 \right)$
Now, the inductive capacitance is written as ${X_C} = \dfrac{1}{{\omega C}}$. By substituting this equation in the above equation, then the above equation is written as,
${I_{rms}} = \dfrac{{{E_{rms}}}}{{\left( {\dfrac{1}{{\omega C}}} \right)}}$
By rearranging the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${I_{rms}} = {E_{rms}} \times \omega C$
By substituting the rms value of the voltage, angular frequency and the capacitance of the parallel plate in the above equation, then the above equation is written as,
${I_{rms}} = 230 \times 300 \times 100 \times {10^{ - 12}}$
By multiplying the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${I_{rms}} = 6.9 \times {10^{ - 6}}\,A$
Then the above equation is also be written as,
${I_{rms}} = 6.9\,\mu A$
Thus, the above equation shows the rms value of displacement current.
Hence, the option (A) is the correct answer.
Note The rms value of displacement current is directly proportional to the rms value of the voltage and inversely proportional to the inductive capacitance. As the rms value of the voltage increases, then the rms value of displacement current also increases.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

