
An inverter bell lying at the bottom of a lake $47.6\,m$ deep has $50\,c{m^3}$ of air trapped in it. The bell is brought to the surface of the lake. The volume of the trapped air will be (atmospheric pressure is $70\,cm$ of Hg and density of $Hg = 13.6\,gc{m^{ - 3}}$).
(A) $300\,c{m^3}$
(B) $800\,c{m^3}$
(C) $900\,c{m^3}$
(D) $200\,c{m^3}$
Answer
133.5k+ views
Hint: The volume of the trapped air can be determined by using the relation between the volume of the fluid and the pressure of the fluid. The relation between the volume of the fluid and the pressure of the fluid is given by Boyle’s law.
Useful formula
The relation between the volume of the fluid and the pressure of the fluid is given by,
${V_2} = \left( {1 + \dfrac{{h\rho }}{{{P_0}}}} \right){V_1}$
Where, ${V_2}$ is the volume of the trapped air, $h$ is the height, $\rho $ is the density, ${P_0}$ is the pressure and ${V_1}$ is the volume of the lake.
Complete step by step solution
Given that,
The height of the bell inside the lake, $h = 47.6\,m = 47.6 \times {10^2}\,cm$,
The volume of the lake water, ${V_1} = 50\,c{m^3}$,
The atmospheric pressure, $70\,cm\,of\,Hg$
Density of $Hg = 13.6\,gc{m^{ - 3}}$
According to Boyle’s law, $P \propto \dfrac{1}{V}$
The pressure in the any fluid is inversely proportional to the volume of the fluid,
Now,
The relation between the volume of the fluid and the pressure of the fluid is given by,
${V_2} = \left( {1 + \dfrac{{h\rho }}{{{P_0}}}} \right){V_1}\,..................\left( 1 \right)$
By substituting the height, density of the water, pressure of the atmosphere and the volume of the lake in the above equation (1), then the equation (1) is written as,
${V_2} = \left( {1 + \dfrac{{47.6 \times {{10}^2} \times 1000}}{{70 \times 13.6 \times 1000}}} \right)50$
By multiplying the terms, then the above equation is written as,
${V_2} = \left( {1 + \dfrac{{4760}}{{952}}} \right)50$
On dividing the above equation, then
${V_2} = \left( {1 + 5} \right)50$
By adding the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${V_2} = \left( 6 \right)50$
By multiplying the terms, then the above equation is written as,
${V_2} = 300\,c{m^3}$
Hence, the option (A) is the correct answer.
Note: According to Boyle's law, the pressure of any fluid is inversely proportional to the volume of the same fluid. As the volume of the fluid increases the pressure of the fluid decreases. If the volume of the fluid decreases the pressure of the fluid increases.
Useful formula
The relation between the volume of the fluid and the pressure of the fluid is given by,
${V_2} = \left( {1 + \dfrac{{h\rho }}{{{P_0}}}} \right){V_1}$
Where, ${V_2}$ is the volume of the trapped air, $h$ is the height, $\rho $ is the density, ${P_0}$ is the pressure and ${V_1}$ is the volume of the lake.
Complete step by step solution
Given that,
The height of the bell inside the lake, $h = 47.6\,m = 47.6 \times {10^2}\,cm$,
The volume of the lake water, ${V_1} = 50\,c{m^3}$,
The atmospheric pressure, $70\,cm\,of\,Hg$
Density of $Hg = 13.6\,gc{m^{ - 3}}$
According to Boyle’s law, $P \propto \dfrac{1}{V}$
The pressure in the any fluid is inversely proportional to the volume of the fluid,
Now,
The relation between the volume of the fluid and the pressure of the fluid is given by,
${V_2} = \left( {1 + \dfrac{{h\rho }}{{{P_0}}}} \right){V_1}\,..................\left( 1 \right)$
By substituting the height, density of the water, pressure of the atmosphere and the volume of the lake in the above equation (1), then the equation (1) is written as,
${V_2} = \left( {1 + \dfrac{{47.6 \times {{10}^2} \times 1000}}{{70 \times 13.6 \times 1000}}} \right)50$
By multiplying the terms, then the above equation is written as,
${V_2} = \left( {1 + \dfrac{{4760}}{{952}}} \right)50$
On dividing the above equation, then
${V_2} = \left( {1 + 5} \right)50$
By adding the terms in the above equation, then the above equation is written as,
${V_2} = \left( 6 \right)50$
By multiplying the terms, then the above equation is written as,
${V_2} = 300\,c{m^3}$
Hence, the option (A) is the correct answer.
Note: According to Boyle's law, the pressure of any fluid is inversely proportional to the volume of the same fluid. As the volume of the fluid increases the pressure of the fluid decreases. If the volume of the fluid decreases the pressure of the fluid increases.
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

Sign up for JEE Main 2025 Live Classes - Vedantu

JEE Main Books 2023-24: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 13 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 11 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 10 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Conversion of Galvanometer Into Ammeter And Voltmeter in Physics

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Current Loop as Magnetic Dipole and Its Derivation for JEE

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Units and Measurements Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 1

Important Questions for CBSE Class 11 Physics Chapter 1 - Units and Measurement

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line

Motion In A Plane: Line Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 3

Waves Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 14
