
As shown in the figure, a smooth rod is mounted just above a table top. A$10kg$ collar, which is able to slide on the rod with negligible friction is fastened to a spring whose other end is attached to a pivot at $O$. The spring has negligible mass, a relaxed length of $10cm$ and a spring constant of $500N{m^{ - 1}}$. The collar is released from rest at point$A$.
(A) What is its velocity as it passes point $B$?
(B) Repeat for point $C$.

Answer
133.5k+ views
Hint We are given with a situation wherein a rod is sliding frictionless and are given with the spring constant and the relaxed or equilibrium position of the top and are asked to solve two problems. Thus, we will use the concept of conservation of energy for all the points. Thus, we will equate the formula for total energy for an oscillating body.
Formulae Used:
$E = T + U$
Where,$E$ is the total energy of the body,$T$ is the kinetic energy of the body and$U$ is the potential energy of the body.
$T = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Where,$m$ is the mass of the body and$v$ is the velocity of the body.
$U = \dfrac{1}{2}k{x^2}$
Where,$k$ is the spring constant of the spring and$x$ is the displacement of the body from its equilibrium position.
Complete Step By Step Answer
Here,
For point$B$,
${E_A} = {E_B}$
Further applying the formula, we get
${T_A} + {U_A} = {T_B} + {U_B}$
Now,
Applying the equations for the respective energy, we get
$\dfrac{1}{2}{m_A}{v_A}^2 + \dfrac{1}{2}k{x_A}^2 = \dfrac{1}{2}{m_B}{v_B}^2 + \dfrac{1}{2}k{x_B}^2$
Now,
As the point $A$ is the rest position, we have
${v_A} = 0$
${x_A} = OA - x$
${x_B} = BO - x$
Now,
$OA = \sqrt {{{(BO)}^2} + {{(AB)}^2}} $
Given,
$m = 10kg$
$x = 10cm$
$BO = 30cm$
And,
$AB = 40cm$
Thus,
Putting in the values, we get
$OA = \sqrt {{{\left( {30} \right)}^2} + {{\left( {40} \right)}^2}} $
Further, we get
$OA = \sqrt {900 + 1600} $
Then, we get
$OA = 50cm$
Now,
Substituting these values, we get
$\left( {500} \right){\left( {0.5 - 0.1} \right)^2} = \left( {10} \right){\left( {{v_B}} \right)^2} + \left( {500} \right){\left( {0.3 - 0.1} \right)^2}$
Further, we get
$80 = 10{\left( {{v_B}} \right)^2} + 20$
Then, we get
$60 = 10{\left( {{v_B}} \right)^2}$
After that, we get
${v_B}^2 = 6$
Then, we get
${v_B} = 2.45m{s^{ - 1}}$
Similarly,
For$C$,
${x_c} = OC - x$
Then,
$OC = \sqrt {{{\left( {20} \right)}^2} + {{\left( {30} \right)}^2}} $
Further, we get
$OC \approx 36cm$
Then,
$\left( {500} \right){\left( {0.5 - 0.1} \right)^2} = (10){({v_C})^2} + \left( {500} \right){\left( {0.36 - 0.1} \right)^2}$
Further, we get
$80 = 10{\left( {{v_C}} \right)^2} + 33.8$
Then, we get
$46.2 = 10{\left( {{v_C}} \right)^2}$
Then,
${v_C}^2 = 4.62$
Further, we get
${v_C} = 2.15m{s^{ - 1}}$
Hence, the answers are:
1. $2.45m{s^{ - 1}}$
2. $2.15m{s^{ - 1}}$
Note We have got the answers by applying the formulation of the energy conservation theorem. This is because, during the whole motion of the body, the only parameter which stays conserved is the energy of the body.
Formulae Used:
$E = T + U$
Where,$E$ is the total energy of the body,$T$ is the kinetic energy of the body and$U$ is the potential energy of the body.
$T = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Where,$m$ is the mass of the body and$v$ is the velocity of the body.
$U = \dfrac{1}{2}k{x^2}$
Where,$k$ is the spring constant of the spring and$x$ is the displacement of the body from its equilibrium position.
Complete Step By Step Answer
Here,
For point$B$,
${E_A} = {E_B}$
Further applying the formula, we get
${T_A} + {U_A} = {T_B} + {U_B}$
Now,
Applying the equations for the respective energy, we get
$\dfrac{1}{2}{m_A}{v_A}^2 + \dfrac{1}{2}k{x_A}^2 = \dfrac{1}{2}{m_B}{v_B}^2 + \dfrac{1}{2}k{x_B}^2$
Now,
As the point $A$ is the rest position, we have
${v_A} = 0$
${x_A} = OA - x$
${x_B} = BO - x$
Now,
$OA = \sqrt {{{(BO)}^2} + {{(AB)}^2}} $
Given,
$m = 10kg$
$x = 10cm$
$BO = 30cm$
And,
$AB = 40cm$
Thus,
Putting in the values, we get
$OA = \sqrt {{{\left( {30} \right)}^2} + {{\left( {40} \right)}^2}} $
Further, we get
$OA = \sqrt {900 + 1600} $
Then, we get
$OA = 50cm$
Now,
Substituting these values, we get
$\left( {500} \right){\left( {0.5 - 0.1} \right)^2} = \left( {10} \right){\left( {{v_B}} \right)^2} + \left( {500} \right){\left( {0.3 - 0.1} \right)^2}$
Further, we get
$80 = 10{\left( {{v_B}} \right)^2} + 20$
Then, we get
$60 = 10{\left( {{v_B}} \right)^2}$
After that, we get
${v_B}^2 = 6$
Then, we get
${v_B} = 2.45m{s^{ - 1}}$
Similarly,
For$C$,
${x_c} = OC - x$
Then,
$OC = \sqrt {{{\left( {20} \right)}^2} + {{\left( {30} \right)}^2}} $
Further, we get
$OC \approx 36cm$
Then,
$\left( {500} \right){\left( {0.5 - 0.1} \right)^2} = (10){({v_C})^2} + \left( {500} \right){\left( {0.36 - 0.1} \right)^2}$
Further, we get
$80 = 10{\left( {{v_C}} \right)^2} + 33.8$
Then, we get
$46.2 = 10{\left( {{v_C}} \right)^2}$
Then,
${v_C}^2 = 4.62$
Further, we get
${v_C} = 2.15m{s^{ - 1}}$
Hence, the answers are:
1. $2.45m{s^{ - 1}}$
2. $2.15m{s^{ - 1}}$
Note We have got the answers by applying the formulation of the energy conservation theorem. This is because, during the whole motion of the body, the only parameter which stays conserved is the energy of the body.
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

Sign up for JEE Main 2025 Live Classes - Vedantu

JEE Main Books 2023-24: Best JEE Main Books for Physics, Chemistry and Maths

JEE Main 2023 April 13 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 11 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 10 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Conversion of Galvanometer Into Ammeter And Voltmeter in Physics

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Current Loop as Magnetic Dipole and Its Derivation for JEE

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Units and Measurements Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 1

Important Questions for CBSE Class 11 Physics Chapter 1 - Units and Measurement

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line

Motion In A Plane: Line Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 3

Waves Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 14
