
Two simple harmonic motions are represented by ${y_1} = 10\sin \left( {4\pi t + \dfrac{\pi }{4}} \right)$ and ${y_2} = 5\left( {\sin 4\pi + \sqrt 3 \cos 4\pi t} \right)$. The ratio of the amplitudes of the two SHM's is:
A) 1:1
B) 1:2
C) 2:1
D) $1:\sqrt 3 $
Answer
232.5k+ views
Hint: Simple Harmonic Motion is a type of periodic motion in which the restoring force on the moving object will be directly proportional to the displacement magnitude and will act towards the equilibrium position of the object.
Complete step by step solution:
Given data:
${y_1} = 10\sin \left( {4\pi t + \dfrac{\pi }{4}} \right)................\left( 1 \right)$
${y_2} = 5\left( {\sin 4\pi + \sqrt 3 \cos 4\pi t} \right)$
The ratio of the amplitudes =?
Thus ${y_2}$ can also be written as.
$\Rightarrow {y_2} = 10\left( {\left( {\dfrac{1}{2}} \right)\sin 4\pi + \left( {\dfrac{{\sqrt 3 }}{2}} \right)\cos 4\pi t} \right)$
$ \Rightarrow {y_2} = 10\left( {\cos \left( {\dfrac{\pi }{3}} \right)\sin 4\pi + \sin \left( {\dfrac{\pi }{{\sqrt 3 }}} \right)\cos 4\pi t} \right)$
\[ \Rightarrow {y_2} = 10\sin \left( {\dfrac{\pi }{4} + 4\pi t} \right)\]
\[ \Rightarrow {y_2} = 10\sin \left( {4\pi t + \dfrac{\pi }{4}} \right)\]
\[\therefore {y_2} = 10\sin \left( {4\pi t + \dfrac{\pi }{4}} \right)..............\left( 2 \right)\]
Thus from equations 1 and 2, it is clear that the amplitudes of both the simple harmonic motions are equal and hence they will be in the ratio of 1:1.
Hence the correct option is A.
Note: 1. The applications of simple harmonic motion are guitar, violin, bungee jumping, clock, diving boards, etc and it is always oscillatory. All periodic motions are not oscillatory but every oscillatory motion is periodic.
2. There are two main characteristics of simple harmonic motion.
i) The acceleration will be directly proportional to the displacement.
ii) The direction of the acceleration will always be towards the mean position.
3. Amplitude is defined as the distance moved by the point on a wave which is measured from its equilibrium position. It is measured in meters. It is inversely proportional to frequency and also inversely proportional to the distance. Amplitude depends on two factors, an elastic factor, and an inertial factor.
4. The amplitude of the sound is created by the number of molecules that are displaced by a vibration. The amplitude of the sound wave does not depend on the wavelength, velocity, frequency. It is an important parameter for the waves.
Complete step by step solution:
Given data:
${y_1} = 10\sin \left( {4\pi t + \dfrac{\pi }{4}} \right)................\left( 1 \right)$
${y_2} = 5\left( {\sin 4\pi + \sqrt 3 \cos 4\pi t} \right)$
The ratio of the amplitudes =?
Thus ${y_2}$ can also be written as.
$\Rightarrow {y_2} = 10\left( {\left( {\dfrac{1}{2}} \right)\sin 4\pi + \left( {\dfrac{{\sqrt 3 }}{2}} \right)\cos 4\pi t} \right)$
$ \Rightarrow {y_2} = 10\left( {\cos \left( {\dfrac{\pi }{3}} \right)\sin 4\pi + \sin \left( {\dfrac{\pi }{{\sqrt 3 }}} \right)\cos 4\pi t} \right)$
\[ \Rightarrow {y_2} = 10\sin \left( {\dfrac{\pi }{4} + 4\pi t} \right)\]
\[ \Rightarrow {y_2} = 10\sin \left( {4\pi t + \dfrac{\pi }{4}} \right)\]
\[\therefore {y_2} = 10\sin \left( {4\pi t + \dfrac{\pi }{4}} \right)..............\left( 2 \right)\]
Thus from equations 1 and 2, it is clear that the amplitudes of both the simple harmonic motions are equal and hence they will be in the ratio of 1:1.
Hence the correct option is A.
Note: 1. The applications of simple harmonic motion are guitar, violin, bungee jumping, clock, diving boards, etc and it is always oscillatory. All periodic motions are not oscillatory but every oscillatory motion is periodic.
2. There are two main characteristics of simple harmonic motion.
i) The acceleration will be directly proportional to the displacement.
ii) The direction of the acceleration will always be towards the mean position.
3. Amplitude is defined as the distance moved by the point on a wave which is measured from its equilibrium position. It is measured in meters. It is inversely proportional to frequency and also inversely proportional to the distance. Amplitude depends on two factors, an elastic factor, and an inertial factor.
4. The amplitude of the sound is created by the number of molecules that are displaced by a vibration. The amplitude of the sound wave does not depend on the wavelength, velocity, frequency. It is an important parameter for the waves.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

