
An AC circuit draws 5A at 160 V and the power consumption is 600 W. Then the power factor is:
(A) 1
(B) 0.75
(C) 0.5
(D) 0
Answer
583.5k+ views
Hint: We are given an AC circuit. AC circuit involves alternating current and voltage. Given us the values of current, voltage and net power consumption. We need to find the power factor. Had this not been alternating, the current power factor would not have existed.
Complete step by step answer:
The given values are;
Current, I= 5A
Voltage, v= 160 V
Power, P= 600 W
We know in an AC circuit power consumed is given by the formula,
\[\Rightarrow P={{V}_{RMS}}{{I}_{RMS}}\cos \alpha \]
Here we are given the RMS values only in the question and not the peak values, so w o does not have to make any conversions. Here \[\alpha \]is the angle between the current phasor and the voltage phasor in the given circuit. Putting the values, we get
\[\begin{align}
&\Rightarrow P={{V}_{RMS}}{{I}_{RMS}}\cos \alpha \\
&\Rightarrow 600=160\times 5\times \cos \alpha \\
&\therefore \cos \alpha =\frac{600}{800}=0.75 \\
\end{align}\]
The value \[\cos \alpha \] is the required power factor and its value is 0.75. So, the correct option is (B).
Additional information:
For us to calculate the total power consumed, we need to know the phase difference between the sinusoidal waveforms of the voltage and current. In an AC circuit, the current and voltage values are sinusoidal so they are constantly changing with the time
Note:Here we should keep in mind that problems involving LCR circuits or alternating voltages and currents, then the values given in the question of voltage and current are always RMS and not peak values.
Complete step by step answer:
The given values are;
Current, I= 5A
Voltage, v= 160 V
Power, P= 600 W
We know in an AC circuit power consumed is given by the formula,
\[\Rightarrow P={{V}_{RMS}}{{I}_{RMS}}\cos \alpha \]
Here we are given the RMS values only in the question and not the peak values, so w o does not have to make any conversions. Here \[\alpha \]is the angle between the current phasor and the voltage phasor in the given circuit. Putting the values, we get
\[\begin{align}
&\Rightarrow P={{V}_{RMS}}{{I}_{RMS}}\cos \alpha \\
&\Rightarrow 600=160\times 5\times \cos \alpha \\
&\therefore \cos \alpha =\frac{600}{800}=0.75 \\
\end{align}\]
The value \[\cos \alpha \] is the required power factor and its value is 0.75. So, the correct option is (B).
Additional information:
For us to calculate the total power consumed, we need to know the phase difference between the sinusoidal waveforms of the voltage and current. In an AC circuit, the current and voltage values are sinusoidal so they are constantly changing with the time
Note:Here we should keep in mind that problems involving LCR circuits or alternating voltages and currents, then the values given in the question of voltage and current are always RMS and not peak values.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

What is a transformer Explain the principle construction class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

