
Calculate the equilibrium constant for the reaction, $2F{e^{2 + }} + 3{I^ - } \rightleftharpoons 2F{e^{3 + }} + {I_3}^ - $.The standard reduction potential in acidic conditions are $0.77\,V$ and $0.54\, V$ respectively for $F{e^{3 + }}/F{e^{2 + }}$ and ${I^{3 - }}/{I^ - }$ couples.
Answer
568.8k+ views
Hint:Here in this question we will use the concepts of Nernst equation which relates the reduction potential of an electrochemical reaction for half-cell or full cell reaction to the standard electrode potential, temperature and activities.
Complete answer:
First let us discuss about nernst equation and its application:
The Nernst equation can be written as:
For a general electrochemical reaction of the type:
$aA + bB \to cC + dD$
$E = {E^0} - \dfrac{{RT}}{{nF}}\ln Q$
$\Rightarrow E = {E^0} - \dfrac{{RT}}{{nF}}\ln \dfrac{{{{[C]}^c}{{[D]}^d}}}{{{{[A]}^a}{{[B]}^b}^{}}}$
\[{K_c} = 5.88 \times {10^7}\]
Now we know that at equilibrium $E = 0$ and $\dfrac{{{{[C]}^c}{{[D]}^d}}}{{{{[A]}^a}{{[B]}^b}^{}}} = {K_c}$
So we get ${E^0} = \dfrac{{2.303RT}}{{nF}}\log {K_c}$
Let’s solve the problem for given data:
$2F{e^{2 + }} + 3{I^ - } \rightleftharpoons 2F{e^{3 + }} + {I_3}^ - $,$F{e^{3 + }}/F{e^{2 + }}$=$0.77\,V$, ${I^{3 - }}/{I^ - }$=0.54V
Given reduction potential of \[F{e^{3 + }}\] to \[F{e^{2 + }}\] = $0.77\,V$, oxidation potential = -$0.77\,V$ and \[{I^ - }\] to \[{I^{3 - }}\]=$0.54\,V$ i.e oxidation potential = -$0.54\,V$.
Cell potential = \[
( - 0.54) - ( - 0.77) \\\]
\[ = 0.23V
\]
Now we know that, \[{E^0} = \dfrac{{0.0591}}{2}{\log _{10}}{K_c}\]
\[\Rightarrow 0.23 \times 2 = 0.0591{\log _{10}}{K_c}\]
\[\Rightarrow7.77 = {\log _{10}}{K_c}\]
\[\Rightarrow{K_c} = anti\log (7.77)\]
\[\Rightarrow{K_c} = 5.88 \times {10^7}\]
Note:
We have to take care while calculating the electrode potential of a full cell. We have to subtract their oxidation potential according to the given reaction and we can also use the other method to calculate the potential of the cell.
Complete answer:
First let us discuss about nernst equation and its application:
The Nernst equation can be written as:
For a general electrochemical reaction of the type:
$aA + bB \to cC + dD$
$E = {E^0} - \dfrac{{RT}}{{nF}}\ln Q$
$\Rightarrow E = {E^0} - \dfrac{{RT}}{{nF}}\ln \dfrac{{{{[C]}^c}{{[D]}^d}}}{{{{[A]}^a}{{[B]}^b}^{}}}$
\[{K_c} = 5.88 \times {10^7}\]
Now we know that at equilibrium $E = 0$ and $\dfrac{{{{[C]}^c}{{[D]}^d}}}{{{{[A]}^a}{{[B]}^b}^{}}} = {K_c}$
So we get ${E^0} = \dfrac{{2.303RT}}{{nF}}\log {K_c}$
Let’s solve the problem for given data:
$2F{e^{2 + }} + 3{I^ - } \rightleftharpoons 2F{e^{3 + }} + {I_3}^ - $,$F{e^{3 + }}/F{e^{2 + }}$=$0.77\,V$, ${I^{3 - }}/{I^ - }$=0.54V
Given reduction potential of \[F{e^{3 + }}\] to \[F{e^{2 + }}\] = $0.77\,V$, oxidation potential = -$0.77\,V$ and \[{I^ - }\] to \[{I^{3 - }}\]=$0.54\,V$ i.e oxidation potential = -$0.54\,V$.
Cell potential = \[
( - 0.54) - ( - 0.77) \\\]
\[ = 0.23V
\]
Now we know that, \[{E^0} = \dfrac{{0.0591}}{2}{\log _{10}}{K_c}\]
\[\Rightarrow 0.23 \times 2 = 0.0591{\log _{10}}{K_c}\]
\[\Rightarrow7.77 = {\log _{10}}{K_c}\]
\[\Rightarrow{K_c} = anti\log (7.77)\]
\[\Rightarrow{K_c} = 5.88 \times {10^7}\]
Note:
We have to take care while calculating the electrode potential of a full cell. We have to subtract their oxidation potential according to the given reaction and we can also use the other method to calculate the potential of the cell.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

