
If the $\lambda =1\mu C/m,$ then electric field intensity at O is:
$\begin{align}
& A.\text{ }9N/C \\
& B.\text{ }900N/C \\
& C.\text{ }9000N/C \\
& D.\text{ }9\times {{10}^{9}}N/C \\
\end{align}$
Answer
570.3k+ views
Hint: In order to find the solution of this equation we will use the formula related linear charge density ($\lambda $) and the electric field density and that is $E=\dfrac{2k\lambda }{r}$ by using this equation we will get electric field intensity at point o.
Formula used:
$E=\dfrac{2k\lambda }{r}$
E = electric field intensity
$\lambda $= linear charge density
r = distance r from the line
Complete step-by-step answer:
Now it is given that in the question that the value of the linear charge density is
$\lambda =1\mu C/m$
$\to $ So if we convert from $\mu C/m$ to C/m we have to multiply by ${{10}^{-6}}$ now the value of the linear charge density is
$\lambda =1\times {{10}^{-6}}C/m$
$\to $Now the electric field intensity at the distance from 1m is given by
${{E}_{1}}=\dfrac{2k\lambda }{r}$
Here the value of k is given by $9\times {{10}^{9}}$
$\begin{align}
& {{E}_{1}}=\underset{1}{\mathop{2\times 9\times {{10}^{9}}\times 1\times {{10}^{-6}}}}\, \\
& {{E}_{1}}=18\times {{10}^{3}}N/C......\left( 1 \right) \\
\end{align}$
$\to $Now the electric field intensity at distance from 2m is given by
$\begin{align}
& {{E}_{1}}=\underset{2}{\mathop{2\times 9\times {{10}^{9}}\times 1\times {{10}^{-6}}}}\, \\
& {{E}_{1}}=9\times {{10}^{3}}N/C......\left( 2 \right) \\
\end{align}$
$\to $Now the total electric field intensity at point o is given by
$E={{E}_{1}}-{{E}_{2}}......\left( 3 \right)$
$\to $Now substitute the value of the equation (1) and (2) in equation (3) to get electric field intensity at point o.
$\begin{align}
& E=18\times {{10}^{3}}-9\times {{10}^{3}} \\
& =\left( 18-9 \right)\times {{10}^{3}} \\
& =9\times {{10}^{3}}N/C \\
& E=9000N/C \\
\end{align}$
Hence the correct option is (C) 9000N/C
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information: In this question value of the k is given by $\dfrac{1}{4\pi {{\varepsilon }_{0}}}$ because the initial equation of the electric field intensity is
$E=\dfrac{\lambda }{2\pi {{\varepsilon }_{0}}r}$
Then we can substitute$\dfrac{1}{2\pi {{\varepsilon }_{0}}}$ by
$\begin{align}
& 2k=2\left( \dfrac{1}{4\pi {{\varepsilon }_{0}}} \right) \\
& 2k=\dfrac{1}{2\pi {{\varepsilon }_{0}}} \\
\end{align}$
Hence our equation will become
$E=\dfrac{2k\lambda }{r}$
Hence the correct option is (C).
Note: As shown in the figure that when the positive (+ve) charge is considered at a point o then from the both the sides the linear charge density will be opposite from the both the sides at the point o.
Formula used:
$E=\dfrac{2k\lambda }{r}$
E = electric field intensity
$\lambda $= linear charge density
r = distance r from the line
Complete step-by-step answer:
Now it is given that in the question that the value of the linear charge density is
$\lambda =1\mu C/m$
$\to $ So if we convert from $\mu C/m$ to C/m we have to multiply by ${{10}^{-6}}$ now the value of the linear charge density is
$\lambda =1\times {{10}^{-6}}C/m$
$\to $Now the electric field intensity at the distance from 1m is given by
${{E}_{1}}=\dfrac{2k\lambda }{r}$
Here the value of k is given by $9\times {{10}^{9}}$
$\begin{align}
& {{E}_{1}}=\underset{1}{\mathop{2\times 9\times {{10}^{9}}\times 1\times {{10}^{-6}}}}\, \\
& {{E}_{1}}=18\times {{10}^{3}}N/C......\left( 1 \right) \\
\end{align}$
$\to $Now the electric field intensity at distance from 2m is given by
$\begin{align}
& {{E}_{1}}=\underset{2}{\mathop{2\times 9\times {{10}^{9}}\times 1\times {{10}^{-6}}}}\, \\
& {{E}_{1}}=9\times {{10}^{3}}N/C......\left( 2 \right) \\
\end{align}$
$\to $Now the total electric field intensity at point o is given by
$E={{E}_{1}}-{{E}_{2}}......\left( 3 \right)$
$\to $Now substitute the value of the equation (1) and (2) in equation (3) to get electric field intensity at point o.
$\begin{align}
& E=18\times {{10}^{3}}-9\times {{10}^{3}} \\
& =\left( 18-9 \right)\times {{10}^{3}} \\
& =9\times {{10}^{3}}N/C \\
& E=9000N/C \\
\end{align}$
Hence the correct option is (C) 9000N/C
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information: In this question value of the k is given by $\dfrac{1}{4\pi {{\varepsilon }_{0}}}$ because the initial equation of the electric field intensity is
$E=\dfrac{\lambda }{2\pi {{\varepsilon }_{0}}r}$
Then we can substitute$\dfrac{1}{2\pi {{\varepsilon }_{0}}}$ by
$\begin{align}
& 2k=2\left( \dfrac{1}{4\pi {{\varepsilon }_{0}}} \right) \\
& 2k=\dfrac{1}{2\pi {{\varepsilon }_{0}}} \\
\end{align}$
Hence our equation will become
$E=\dfrac{2k\lambda }{r}$
Hence the correct option is (C).
Note: As shown in the figure that when the positive (+ve) charge is considered at a point o then from the both the sides the linear charge density will be opposite from the both the sides at the point o.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

