
Monochromatic light of frequency $ 6\times { 10 }^{ 14 }Hz$ is produced by a laser. The power emitted is $ 2\times { 10 }^{ -3 }W$.
A. What is the energy of the photon in the light beam?
B. How many photons per second, on an average are emitted by the source?
Answer
584.4k+ views
Hint: To calculate the energy of the photon, use energy-frequency relation. The ratio of the power emitted and the energy of the photon gives the number of photons emitted per second by the source.
Complete answer:
Given: Frequency of light ($\nu$)= $ 6\times { 10 }^{ 14 }Hz$
Power emitted (P) = $ 2\times { 10 }^{ -3 }W$
A. Energy for a photon is given by,
$E\quad =\quad h\nu$ …(1)
where, h: Planck’s constant which is equal to $6.63\times { 10 }^{ -34 }\quad J.s$
By substituting values in the equation. (1) we get,
$E\quad = 6.63\times { 10 }^{ -34 }\times 6\times { 10 }^{ 14 }$
$\Rightarrow E=39.78\times { 10 }^{ -20 }$
Thus, the energy of the photon in a light beam is $39.78\times { 10 }^{ -20 }$.
B. Photons emitted per second is given by,
$n = \dfrac { Power }{ Energy }$
where, n: photons emitted for second
Substituting the values in above equation,
$ n= \dfrac { 2\quad \times { 10 }^{ -3 } }{ 39.78 \times { 10 }^{ -20 } }$
$\Rightarrow n = 0.05 \times { 10 }^{ 17 }$
$\Rightarrow n = 5 \times { 10 }^{ 15 }$
Thus, on an average $5 \times { 10 }^{ 15 }$ photons per second are emitted by the source.
Note:
If instead of frequency, the wavelength was mentioned in the question, still the problem would be easy to solve. In that case, the formula used will be,
$E = \dfrac { hc }{\lambda }$
Substituting the values in the above equation will give the energy of the photon in the light beam.
Complete answer:
Given: Frequency of light ($\nu$)= $ 6\times { 10 }^{ 14 }Hz$
Power emitted (P) = $ 2\times { 10 }^{ -3 }W$
A. Energy for a photon is given by,
$E\quad =\quad h\nu$ …(1)
where, h: Planck’s constant which is equal to $6.63\times { 10 }^{ -34 }\quad J.s$
By substituting values in the equation. (1) we get,
$E\quad = 6.63\times { 10 }^{ -34 }\times 6\times { 10 }^{ 14 }$
$\Rightarrow E=39.78\times { 10 }^{ -20 }$
Thus, the energy of the photon in a light beam is $39.78\times { 10 }^{ -20 }$.
B. Photons emitted per second is given by,
$n = \dfrac { Power }{ Energy }$
where, n: photons emitted for second
Substituting the values in above equation,
$ n= \dfrac { 2\quad \times { 10 }^{ -3 } }{ 39.78 \times { 10 }^{ -20 } }$
$\Rightarrow n = 0.05 \times { 10 }^{ 17 }$
$\Rightarrow n = 5 \times { 10 }^{ 15 }$
Thus, on an average $5 \times { 10 }^{ 15 }$ photons per second are emitted by the source.
Note:
If instead of frequency, the wavelength was mentioned in the question, still the problem would be easy to solve. In that case, the formula used will be,
$E = \dfrac { hc }{\lambda }$
Substituting the values in the above equation will give the energy of the photon in the light beam.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

