
Two small bodies of masses 10 kg and 20 kg are kept a distance 1 m apart and released. Assuming that only mutual gravitational force is acting, find the speeds of the particles when the separation decreases to $0.5$ m.
Answer
474.3k+ views
Hint In this solution, we will use the law of conservation of energy which tells us that energy cannot be created or destroyed but can only be converted into one form to the other. We will also use the law of conservation of momentum which tells us that the net momentum of a system where the net force is zero, is also zero.
Complete step by step answer
We’ve been given that two bodies of mass 10 kg and 20 kg are kept at a distance of 1 m. At this point, the system of two masses will have only gravitational potential and no kinetic energy since they are not moving.
When the two masses are 0.5 m apart, they will be moving towards each other so they will have kinetic and gravitational potential energy. According to the law of conservation of energy, the net energy of the system remains constant. Also, since the net momentum of the two masses is zero when they are at rest, the net momentum will also be zero when they are moving towards each other. So, we can write
$\Rightarrow {M_1}{v_1} = {M_2}{v_2}$
Placing the value of two masses, we get
$\Rightarrow 10{v_1} = 20{v_2}$
$\Rightarrow {v_1} = 2{v_2}$
So, the net energy of the system in the case when they at 1m distance will be due to gravitational potential energy and will be:
$\Rightarrow {E_{initial}} = - \dfrac{{G{M_1}{M_2}}}{{{r_1}}}$ where ${M_1} = 10\,kg$ and ${M_2} = 20\,kg$, ${r_1} = 1\,m$
When they are 0.5 m apart, the energy of the system will be due to kinetic and potential energy and can be written as:
$\Rightarrow {E_{final}} = - \dfrac{{G{M_1}{M_2}}}{{{r_2}}} + \dfrac{1}{2}{M_1}{v_1}^2 + \dfrac{1}{2}{M_2}{v_2}^2$ where ${r_2} = 0.5\,m$
Since ${E_{initial}} = {E_{final}}$ from the law of conservation of energy, we have
$\Rightarrow - \dfrac{{G{M_1}{M_2}}}{{{r_1}}} = - \dfrac{{G{M_1}{M_2}}}{{{r_2}}} + \dfrac{1}{2}{M_1}{v_1}^2 + \dfrac{1}{2}{M_2}{v_2}^2$
Placing ${v_1} = 2{v_2}$ and $G = 6.67{\text{ }} \times {\text{ }}{10^ - }^{11}\;N/k{g^2}\;{m^2}$ in the above equation, we get
$\Rightarrow - \dfrac{{6.67 \times {{10}^{ - 11}} \times 10 \times 20}}{1} = - \dfrac{{6.67 \times {{10}^{ - 11}} \times 10 \times 20}}{{0.5}} + 20{v_2}^2 + 10{v_2}^2$
Simplifying the above equation, we get
$\Rightarrow - 13.34 \times {10^{ - 9}} = - 26.68 \times {10^{ - 9}} + 30{v_2}^2$
$\Rightarrow 13.34 \times {10^{ - 9}} = \,30{v_2}^2$
Solving for ${v_2}$, we get
$\Rightarrow {v_2} = 2.1 \times {10^{ - 5}}m/s$
Since ${v_1} = 2{v_2}$, we have
$\Rightarrow {v_1} = 4.2 \times {10^{ - 5}}\,m/s$.
Note
The trick to solving such a question is realizing that we only have to use the law of conservation of energy in the initial and the final point and not in between. Since the velocity of the two objects in question is very negligible, it shows why normal day to day objects don’t attract each other since the gravitational acceleration due to Earth which has a much higher mass overpowers the gravitational acceleration between objects.
Complete step by step answer
We’ve been given that two bodies of mass 10 kg and 20 kg are kept at a distance of 1 m. At this point, the system of two masses will have only gravitational potential and no kinetic energy since they are not moving.
When the two masses are 0.5 m apart, they will be moving towards each other so they will have kinetic and gravitational potential energy. According to the law of conservation of energy, the net energy of the system remains constant. Also, since the net momentum of the two masses is zero when they are at rest, the net momentum will also be zero when they are moving towards each other. So, we can write
$\Rightarrow {M_1}{v_1} = {M_2}{v_2}$
Placing the value of two masses, we get
$\Rightarrow 10{v_1} = 20{v_2}$
$\Rightarrow {v_1} = 2{v_2}$
So, the net energy of the system in the case when they at 1m distance will be due to gravitational potential energy and will be:
$\Rightarrow {E_{initial}} = - \dfrac{{G{M_1}{M_2}}}{{{r_1}}}$ where ${M_1} = 10\,kg$ and ${M_2} = 20\,kg$, ${r_1} = 1\,m$
When they are 0.5 m apart, the energy of the system will be due to kinetic and potential energy and can be written as:
$\Rightarrow {E_{final}} = - \dfrac{{G{M_1}{M_2}}}{{{r_2}}} + \dfrac{1}{2}{M_1}{v_1}^2 + \dfrac{1}{2}{M_2}{v_2}^2$ where ${r_2} = 0.5\,m$
Since ${E_{initial}} = {E_{final}}$ from the law of conservation of energy, we have
$\Rightarrow - \dfrac{{G{M_1}{M_2}}}{{{r_1}}} = - \dfrac{{G{M_1}{M_2}}}{{{r_2}}} + \dfrac{1}{2}{M_1}{v_1}^2 + \dfrac{1}{2}{M_2}{v_2}^2$
Placing ${v_1} = 2{v_2}$ and $G = 6.67{\text{ }} \times {\text{ }}{10^ - }^{11}\;N/k{g^2}\;{m^2}$ in the above equation, we get
$\Rightarrow - \dfrac{{6.67 \times {{10}^{ - 11}} \times 10 \times 20}}{1} = - \dfrac{{6.67 \times {{10}^{ - 11}} \times 10 \times 20}}{{0.5}} + 20{v_2}^2 + 10{v_2}^2$
Simplifying the above equation, we get
$\Rightarrow - 13.34 \times {10^{ - 9}} = - 26.68 \times {10^{ - 9}} + 30{v_2}^2$
$\Rightarrow 13.34 \times {10^{ - 9}} = \,30{v_2}^2$
Solving for ${v_2}$, we get
$\Rightarrow {v_2} = 2.1 \times {10^{ - 5}}m/s$
Since ${v_1} = 2{v_2}$, we have
$\Rightarrow {v_1} = 4.2 \times {10^{ - 5}}\,m/s$.
Note
The trick to solving such a question is realizing that we only have to use the law of conservation of energy in the initial and the final point and not in between. Since the velocity of the two objects in question is very negligible, it shows why normal day to day objects don’t attract each other since the gravitational acceleration due to Earth which has a much higher mass overpowers the gravitational acceleration between objects.
Recently Updated Pages
The correct geometry and hybridization for XeF4 are class 11 chemistry CBSE

Water softening by Clarks process uses ACalcium bicarbonate class 11 chemistry CBSE

With reference to graphite and diamond which of the class 11 chemistry CBSE

A certain household has consumed 250 units of energy class 11 physics CBSE

The lightest metal known is A beryllium B lithium C class 11 chemistry CBSE

What is the formula mass of the iodine molecule class 11 chemistry CBSE

Trending doubts
Give an example of a solid solution in which the solute class 11 chemistry CBSE

Describe the effects of the Second World War class 11 social science CBSE

Which of the following methods is suitable for preventing class 11 chemistry CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

How do you find the distance between two parallel lines class 11 maths CBSE

Why do you think did the narrator call lie Amsterdam class 11 english CBSE
