
At a hydroelectric power plant, the water pressure head is at a height of $300\,\,m$ and the water flow available is $100\,\,m{s^{ - 1}}$. If the turbine generator efficiency is $60\,\% $. estimate the electric power available from the plant $\left( g = {9.8\,\,m{s^{ - 2}}} \right)$.
Answer
135.3k+ views
Hint: Efficiency of a turbine can be expressed as the ratio of output mechanical shaft power of the turbine to input mechanical fluid power of the turbine. That is the turbine efficiency is the ratio of actual work output of the turbine to the net input energy supplied in the form of fuel of the turbine.
Useful formula:
The power generated by the turbine generator is given by the formula of;
$P = mgh$
Where, $P$ denotes the power generated by the power hydroelectric plant, $m$ mass of the water flow, $g$ denotes the acceleration due to gravity,$h$ denotes the height of the pressurised water head.
Complete step by step solution:
The data given in the problem are;
Height of the water power head is, $h = 300\,\,m$,
Velocity of the water flow is, $v = 100\,\,{m^3}{s^{ - 1}}$,
Efficiency of the turbine generator, $\eta = 60\,\% $.
Acceleration due to gravity, $g = 9.8\,\,m{s^{ - 2}}$.
The power generated by the turbine generator is given by the formula of;
$P = mgh$
We know that $m = \rho v$;
Where, $\rho $ denotes the density of the water flow, $v$ denotes the rate of which the water flows.
That is;
$P = \rho v \times gh$
Substitute the values of gravity, height, velocity of the water on the above equation;
$
P = 1000 \times 100 \times 9.8 \times 300 \\
P = 294 \times {10^6}\,\,W \\
P = 294\,\,MW \\
$
The power generated by the turbine generator is given as $P = 294\,\,MW.$
The estimated power available for the plant is given as;
${P_a} = \eta \times P$
Where, ${P_a}$ denotes the estimated electric power available for the plant, $\eta $ denotes the efficiency of the turbine of the generator.
Substitute the value of efficiency of the turbine generator and the power of the generator;
$
{P_a} = 60\,\% \times 294 \\
{P_a} = \dfrac{{60}}{{100}} \times 294 \\
{P_a} = 0.6 \times 294 \\
{P_a} = 176.4\,\,MW \\
$
Therefore, the estimated power available for the plant is given as \[{P_a} = 176.4\,\,MW\].
Note: the estimated power available for the plant is directly proportional to the efficiency of the electric turbine motor that is if the efficiency of the electric turbine motor the power available for the plant also increases along with the efficiency.
Useful formula:
The power generated by the turbine generator is given by the formula of;
$P = mgh$
Where, $P$ denotes the power generated by the power hydroelectric plant, $m$ mass of the water flow, $g$ denotes the acceleration due to gravity,$h$ denotes the height of the pressurised water head.
Complete step by step solution:
The data given in the problem are;
Height of the water power head is, $h = 300\,\,m$,
Velocity of the water flow is, $v = 100\,\,{m^3}{s^{ - 1}}$,
Efficiency of the turbine generator, $\eta = 60\,\% $.
Acceleration due to gravity, $g = 9.8\,\,m{s^{ - 2}}$.
The power generated by the turbine generator is given by the formula of;
$P = mgh$
We know that $m = \rho v$;
Where, $\rho $ denotes the density of the water flow, $v$ denotes the rate of which the water flows.
That is;
$P = \rho v \times gh$
Substitute the values of gravity, height, velocity of the water on the above equation;
$
P = 1000 \times 100 \times 9.8 \times 300 \\
P = 294 \times {10^6}\,\,W \\
P = 294\,\,MW \\
$
The power generated by the turbine generator is given as $P = 294\,\,MW.$
The estimated power available for the plant is given as;
${P_a} = \eta \times P$
Where, ${P_a}$ denotes the estimated electric power available for the plant, $\eta $ denotes the efficiency of the turbine of the generator.
Substitute the value of efficiency of the turbine generator and the power of the generator;
$
{P_a} = 60\,\% \times 294 \\
{P_a} = \dfrac{{60}}{{100}} \times 294 \\
{P_a} = 0.6 \times 294 \\
{P_a} = 176.4\,\,MW \\
$
Therefore, the estimated power available for the plant is given as \[{P_a} = 176.4\,\,MW\].
Note: the estimated power available for the plant is directly proportional to the efficiency of the electric turbine motor that is if the efficiency of the electric turbine motor the power available for the plant also increases along with the efficiency.
Recently Updated Pages
JEE Main 2025 Session 2 Form Correction (Closed) – What Can Be Edited

What are examples of Chemical Properties class 10 chemistry JEE_Main

JEE Main 2025 Session 2 Schedule Released – Check Important Details Here!

JEE Main 2025 Session 2 Admit Card – Release Date & Direct Download Link

JEE Main 2025 Session 2 Registration (Closed) - Link, Last Date & Fees

JEE Mains Result 2025 NTA NIC – Check Your Score Now!

Trending doubts
JEE Main 2025 Session 2: Application Form (Out), Exam Dates (Released), Eligibility, & More

JEE Main 2025: Derivation of Equation of Trajectory in Physics

Degree of Dissociation and Its Formula With Solved Example for JEE

A body is falling from a height h After it has fallen class 11 physics JEE_Main

Electric Field Due to Uniformly Charged Ring for JEE Main 2025 - Formula and Derivation

Elastic Collisions in One Dimension - JEE Important Topic

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Units and Measurements Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 1

Important Questions for CBSE Class 11 Physics Chapter 1 - Units and Measurement

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line

NCERT Solutions for Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurements

Motion In A Plane: Line Class 11 Notes: CBSE Physics Chapter 3
