
Current of 10 amperes and 2 amperes are passed through two parallel wires A and B, respectively in opposite directions. If the wire A is infinitely long and the length of the wire B is 2m, the force on the conductor B which is situated at 10cm distance from A will be:
A) $8 \times {10^{ - 5}}N$
B) $4 \times {10^{ - 5}}N$
C) $8\pi \times {10^{ - 5}}N$
D) $4\pi \times {10^{ - 5}}N$
Answer
232.8k+ views
Hint: To solve this question, the concept that needs to be applied is – whenever a current carrying conductor is placed in an external magnetic field, there is a force applied in the direction perpendicular to the direction of the magnetic field and the current.
Complete step by step answer:
Consider 2 wires A and B running parallely with wire A being infinitely long and length of wire being 2m.

Here, the force is exerted on the conductor B due to the magnetic field produced by the current carrying wire A.
The direction of magnetic field from the wire A can be calculated by the Right-Hand thumb rule which states that – If the thumb of the right hand is oriented towards the direction of current, the direction of curl of the other four fingers indicates the direction of the induced magnetic field.
In this figure, by applying the rule, we see that the magnetic field is going inside the plane of the paper and denoted by X in the figure.
The magnetic field induced is given by the formula:
$B = \dfrac{{{\mu _0}}}{{4\pi }}\dfrac{{2{I_A}}}{d}$
where
$\dfrac{{{\mu _0}}}{{4\pi }}$ = constant value representing the magnetic permeability, whose value is equal to ${10^{ - 7}}$.
Given,
Current in the wire A, ${I_A} = 10A$
Distance of separation, $d = 10cm = 0 \cdot 1m$
Substituting, we get –
$B = {10^{ - 7}} \times \dfrac{{2 \times 10}}{{0 \cdot 1}} = 200 \times {10^{ - 7}}T$
The force acting on the wire B due to the magnetic field by wire A is given by –
$F = BIL$
where B = magnetic field, I = current and L = length.
Current in wire B, ${I_B} = 2A$
Length of the wire, $L = 2m$
Substituting, we get –
$F = BIL = 200 \times {10^{ - 7}} \times 2 \times 2 = 800 \times {10^{ - 7}} = 8 \times {10^{ - 5}}N$
Hence, the correct option is Option A.
Note: The direction of the force on the conductor B as seen in the figure is away from the conductor A. This is obtained by applying the Fleming’s Left Hand rule which states that – If the index, middle and thumb fingers of the left hand are held in mutually perpendicular directions and, the index finger and the middle finger of the left hand indicate the direction of magnetic field and current respectively, the force is represented by the thumb.
Complete step by step answer:
Consider 2 wires A and B running parallely with wire A being infinitely long and length of wire being 2m.

Here, the force is exerted on the conductor B due to the magnetic field produced by the current carrying wire A.
The direction of magnetic field from the wire A can be calculated by the Right-Hand thumb rule which states that – If the thumb of the right hand is oriented towards the direction of current, the direction of curl of the other four fingers indicates the direction of the induced magnetic field.
In this figure, by applying the rule, we see that the magnetic field is going inside the plane of the paper and denoted by X in the figure.
The magnetic field induced is given by the formula:
$B = \dfrac{{{\mu _0}}}{{4\pi }}\dfrac{{2{I_A}}}{d}$
where
$\dfrac{{{\mu _0}}}{{4\pi }}$ = constant value representing the magnetic permeability, whose value is equal to ${10^{ - 7}}$.
Given,
Current in the wire A, ${I_A} = 10A$
Distance of separation, $d = 10cm = 0 \cdot 1m$
Substituting, we get –
$B = {10^{ - 7}} \times \dfrac{{2 \times 10}}{{0 \cdot 1}} = 200 \times {10^{ - 7}}T$
The force acting on the wire B due to the magnetic field by wire A is given by –
$F = BIL$
where B = magnetic field, I = current and L = length.
Current in wire B, ${I_B} = 2A$
Length of the wire, $L = 2m$
Substituting, we get –
$F = BIL = 200 \times {10^{ - 7}} \times 2 \times 2 = 800 \times {10^{ - 7}} = 8 \times {10^{ - 5}}N$
Hence, the correct option is Option A.
Note: The direction of the force on the conductor B as seen in the figure is away from the conductor A. This is obtained by applying the Fleming’s Left Hand rule which states that – If the index, middle and thumb fingers of the left hand are held in mutually perpendicular directions and, the index finger and the middle finger of the left hand indicate the direction of magnetic field and current respectively, the force is represented by the thumb.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Electricity and Magnetism Explained: Key Concepts & Applications

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

