
The area of cross-section of steel wire is $0.1c{m^2}$ and the young modulus of the steel wire is $2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}}$. The force required to stretch by $0.1\% $ of its length is then
(A) $1000\;N$
(B) $2000\;N$
(C) $3000\;N$
(D) $4000\;N$
Answer
233.1k+ views
Hint: To solve these questions we first need to understand the term Young modulus given. Young modulus can be defined as the ability of a material to resist changes in its length which can occur due to compression and tension in its length. It is also defined as the ratio of stress to strain.
Formula used:
Young modulus formula
$Y = \dfrac{{stress}}{{strain}} = \dfrac{{F/A}}{{\Delta l/l}}$
where $F$ is forced, $A$ is area and $l$ is length, $\Delta l$ is the change in length.
Complete step-by-step solution:
Here given that the young modulus of the steel wire is $2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}}$, and cross-section area is also given as
$A = 0.1c{m^2} = 0.1 \times {10^{ - 4}}{m^2}$ ………. $(1)$
Here also given that the wire is stretch by $0.1\% $ which is the $\dfrac{{\Delta l}}{l}$,
$\dfrac{{\Delta l}}{l} = 0.1\% $
$ \Rightarrow \dfrac{{\Delta l}}{l} = \dfrac{{0.1}}{{100}} = 0.1 \times {10^{ - 2}}$ ………. $(2)$
Now we know that the young modulus $Y$ is defined as the ratio of stretch and strain. Where stress is defined as the ratio of the force $F$ per unit area $A$ acting on the material while a strain is defined as the ratio of change is length $\Delta l$ to the length $l$ of the martial given.
Hence applying the definition the young modulus is given as
$Y = \dfrac{{stress}}{{strain}} = \dfrac{{\dfrac{F}{A}}}{{\dfrac{{\Delta l}}{l}}}$
Substituting the values of young modulus given as $Y = 2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}}$and the values from the equation $(1)$ and $(2)$, we get
$2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}} = \dfrac{F}{{0.1 \times {{10}^{ - 4}}{m^2} \times 0.1 \times {{10}^{ - 2}}}}$
$ \Rightarrow F = 2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}} \times 0.1 \times {10^{ - 4}}{m^2} \times 0.1 \times {10^{ - 2}}$
$\therefore F = 2 \times {10^3}N = 2000N$.
Hence the force required to stretch by $0.1\% $ of its length if the area of cross-section of steel wire is $0.1c{m^2}$ and young modulus of the steel wire is $2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}}$ given by $F = 2000N$.
Therefore option (B) is the correct answer.
Note: While solving this type of question one should ensure about the units used. Here in this question, the area was given in $c{m^2}$ which has to be converted to ${m^2}$ which is a SI unit as young modulus is given in $N{m^{ - 2}}$ which is in the SI unit system.
Formula used:
Young modulus formula
$Y = \dfrac{{stress}}{{strain}} = \dfrac{{F/A}}{{\Delta l/l}}$
where $F$ is forced, $A$ is area and $l$ is length, $\Delta l$ is the change in length.
Complete step-by-step solution:
Here given that the young modulus of the steel wire is $2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}}$, and cross-section area is also given as
$A = 0.1c{m^2} = 0.1 \times {10^{ - 4}}{m^2}$ ………. $(1)$
Here also given that the wire is stretch by $0.1\% $ which is the $\dfrac{{\Delta l}}{l}$,
$\dfrac{{\Delta l}}{l} = 0.1\% $
$ \Rightarrow \dfrac{{\Delta l}}{l} = \dfrac{{0.1}}{{100}} = 0.1 \times {10^{ - 2}}$ ………. $(2)$
Now we know that the young modulus $Y$ is defined as the ratio of stretch and strain. Where stress is defined as the ratio of the force $F$ per unit area $A$ acting on the material while a strain is defined as the ratio of change is length $\Delta l$ to the length $l$ of the martial given.
Hence applying the definition the young modulus is given as
$Y = \dfrac{{stress}}{{strain}} = \dfrac{{\dfrac{F}{A}}}{{\dfrac{{\Delta l}}{l}}}$
Substituting the values of young modulus given as $Y = 2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}}$and the values from the equation $(1)$ and $(2)$, we get
$2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}} = \dfrac{F}{{0.1 \times {{10}^{ - 4}}{m^2} \times 0.1 \times {{10}^{ - 2}}}}$
$ \Rightarrow F = 2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}} \times 0.1 \times {10^{ - 4}}{m^2} \times 0.1 \times {10^{ - 2}}$
$\therefore F = 2 \times {10^3}N = 2000N$.
Hence the force required to stretch by $0.1\% $ of its length if the area of cross-section of steel wire is $0.1c{m^2}$ and young modulus of the steel wire is $2 \times {10^{11}}N{m^{ - 2}}$ given by $F = 2000N$.
Therefore option (B) is the correct answer.
Note: While solving this type of question one should ensure about the units used. Here in this question, the area was given in $c{m^2}$ which has to be converted to ${m^2}$ which is a SI unit as young modulus is given in $N{m^{ - 2}}$ which is in the SI unit system.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

